Przemysłowe osuszacze Cotes, adsorpcyjne osuszacze serii C65

Wydajne osuszanie hal produkcyjnych, osuszanie pomieszczeń magazynowych, osuszanie chłodni

Cotes C65 osuszacze adsorpcyjne

Seria C65 osuszaczy adsorpcyjnych to urządzenia kompaktowe i przeznaczone do wszechstronnego zastosowania.

Wydajność osuszania [kg/h]:  7,8 – 19,1 kg/h
Przepływ suchego powietrza [m3/h]: 1950 – 3700 m3/h

Podstawowe cechy osuszaczy:

 • Wysoka efektywność osuszania
 • Obudowa wykonana ze stali nierdzewnej
 • Niewielkie koszty eksploatacji i konserwacji
 • Niski poziom hałasu
 • Niskie zużycie energii
 • Łatwa instalacja w obiekcie

Idealne do zastosowania:

 • Przetwórstwo w przemyśle spożywczym
 • Produkcja farmaceutyczna
 • Chłodnie/zamrażalnie
 • Zakłady wodociągów i kanalizacji
 • Ogólne zarządzanie wilgotnością we wszystkich rodzajach pomieszczeń

Osuszacze Cotes serii C65 zostały zaprojektowane dla szerokiego wachlarza zastosowań przemysłowych. Mają zastosowanie w szczególności w miejscach, gdzie istnieje konieczność precyzyjnej kontroli i stabilizacji wilgotność np. w zakładach produkcyjnych, magazynach, w zakładach wodociągowych, oraz wielu innych gałęziach przemysłu przetwórczego.

Typoszereg osuszaczy C65E/C65D/C65C charakteryzują się nowoczesnym wzornictwem przemysłowym oraz wyjątkową niezawodnością. Rozwiązanie konstrukcyjne zapewnia swobodny przepływ powietrza przez urządzenie, redukując zużycie energii, straty ciśnienia i poziomu hałasu. Wszystkie elementy, wyposażenie pomocnicze i funkcje zostały zoptymalizowane dla zwiększenia wydajności, wydłużenia okresu żywotności i uproszczenia serwisowania.

Zalety osuszaczy Cotes C65

 • Dokładne, sterowane oprogramowaniem monitorowanie i kontrola
 • Wyjątkowo niskie zużycie energii
 • Cicha praca
 • Lepsze monitorowanie okresów międzyobsługowych
 • Znormalizowane moduły grzewcze i chłodzące
 • Wyjątkowa jakość wykonania
 • Zgodność z dyrektywą ErP 2015

Korzyści dla klientów

 • Bardziej ekonomiczne zarządzanie wilgotnością powietrza
 • Dokładna kontrola wszystkich aspektów przepływu powietrza
 • Niskie koszty eksploatacji
 • Długa żywotność i niskie koszty konserwacji i napraw
 • Łatwe, szybkie serwisowanie
 • Łatwy do czyszczenia i utrzymania w czystości
 • Możliwość umieszczenia nawet w bardzo widocznych miejscach publicznych
 • Łatwa instalacja w małych przestrzeniach i zatłoczonych miejscach

Podstawowe cechy osuszacza:

 • Najwydajniejszy z dostępnych rotorów
 • Wszystkie wentylatory zamontowane wewnątrz obudowy
 • Solidna konstrukcja
 • Zewnętrzne powierzchnie wykonane w standardzie ze stali nierdzewnej
 • Wewnętrzna konstrukcja wykonana ze stali nierdzewnej
 • Trwałe łożyska rotora
 • Duże drzwi zapewniają szybki i łatwy dostęp, w tym łatwe w demontażu i wymianie filtry
 • Kompatybilny ze wszystkimi częstotliwościami napięcia zasilającego: 230V/400V/440V i 50Hz/60Hz
 • Kompatybilny z nowoczesnymi systemami sterowania i ostrzegania PLC oraz opartymi na sieci Web
 • Konstrukcja modułowa przygotowana do montażu systemów sterowania, nagrzewnic, układów chłodniczych, higrometrów, czujników itp.

Zasada pracy osuszacza adsorpcyjnego Cotes C65:

Dwa strumienie powietrza

Działanie osuszaczy adsorpcyjnych Cotes wynika zasadniczo z działania dwóch strumieni powietrza.

Proces osuszania (A do E)

Napływający strumień wilgotnego powietrza (powietrze procesowe) (A) wpływa z lewej strony do osuszacza i jest filtrowany przez filtr powietrza procesowego (B). Powietrze procesowe jest sterowane przez wentylator procesowy (C), który wytwarza różnicę ciśnień i wymusza przepływ powietrza przez osuszacz.

Proces regeneracji (F do L)

Drugi strumień powietrza (powietrze regeneracyjne) (F) jest filtrowany przez filtr powietrza regeneracyjnego (G). Powietrze regeneracyjne jest sterowane przez wentylator regeneracyjny (H), który wytwarza ciśnienie, aby przetłoczyć powietrze przez urządzenie. Wymiennik ciepła (I) wstępnie ogrzewa powietrze regeneracyjne poprzez odzyskanie energii z powietrza wychodzącego. Następnie powietrze jest podgrzewane przez elementy grzewcze (J) w celu zmniejszenia jego wilgotności względnej. W drodze przez rotor (K), energia z gorącego powietrza odparowuje wilgoć wcześniej zaadsorbowaną przez kryształy krzemionki w rotorze. Powstała para wodna opuszcza osuszacz w wychodzącym powietrzu regeneracyjnym (L).

Powietrze przechodzi przez wolno obracający się rotor (D), którego wewnętrzne powierzchnie pokryte są specjalnym żelem krzemionkowym, który przyciąga przechodzące przez niego cząsteczki wody. Gdy wilgotne powietrze przechodzi przez rotor, cząsteczki wody są adsorbowane i osadzają się w porach na powierzchni żelu krzemionkowego. Oznacza to, że powietrze (E) opuszcza rotor zawierając mniej wilgoci (mniej cząsteczek wody) niż w momencie wejścia. A ponieważ proces adsorpcji uwalnia energię do powietrza, temperatura podczas tego procesu wzrasta.

Wentylatory

Wszystkie urządzenia z gamy osuszaczy adsorpcyjnych C65 są standardowo wyposażone w dwa wentylatory. Konfiguracja-A i Konfiguracja-B: W tych konfiguracjach prędkość wentylatorów powietrza regeneracyjnego i procesowego jest sterowana wyłącznie ręcznie. Konfiguracja-C: W przypadku tej konfiguracji przepływ powietrza procesowego i regeneracyjnego może być sterowany ręcznie lub automatycznie (standard).
Osuszacze adsorpcyjne Cotes są zawsze skonfigurowane z pewną ilością “ciśnienia zewnętrznego”, aby upewnić się, że przewody nie spowodują zmniejszenia ilości powietrza.

Filtry

Wszystkie modele osuszaczy adsorpcyjnych Cotes są wyposażone w filtry usuwające niepożądane cząstki lub inne zanieczyszczenia z napływającego powietrza procesowego i regeneracyjnego. Filtry klasy G4 są standardowo montowane w urządzeniach Cotes C65.

Jednostki grzewcze

Osuszacze Cotes C65 są standardowo wyposażone w elektryczne elementy grzewcze, w celu kontroli temperatury powietrza regeneracyjnego wchodzącego do urządzenia. Alternatywnie, osuszacz C65 może być wyposażony w jednostki ogrzewania parowego (zainstalowane wewnętrznie w szafie) lub połączyć elektryczne elementy grzewcze z ogrzewaniem ciepłej wody poprzez zainstalowanie zewnętrznego modułu EW. W takich przypadkach pewne cechy osuszacza ulegają zmianie. 

Rotor umieszczony poziomo

Poziomo zamontowany rotor pokryty żelem krzemionkowym ma ważną zaletę, taką że strumienie powietrza wchodzą i wychodzą po tej samej stronie. Oznacza to, że powietrze procesowe wchodzi i wychodzi po tej samej stronie obudowy, podczas gdy powietrze regeneracyjne wchodzi i wychodzi po przeciwnej stronie.

Wbudowany wymiennik ciepła

Zaktualizowany model C65 zawiera teraz wbudowany wymiennik ciepła, aby drastycznie zmniejszyć zużycie energii. Poprzez ponowne wykorzystanie nadmiaru ciepła z powietrza regeneracyjnego, moc ogrzewania elektrycznego jest zmniejszona nawet o 20%. Regulacje dokonywane są automatycznie przez jednostkę sterującą ogrzewaniem.

Przeprojektowany i ulepszony w 2021 roku, nowy C65 zawiera moduł odzysku ciepła jako funkcję standardową, poprawiając efektywność energetyczną i czyniąc go prawdopodobnie najbardziej energooszczędnym osuszaczem średniej wielkości na rynku.

Wymiennik ciepła

Filtr powietrza procesowego

Modułowa konfiguracja:

Elegancka obudowa ze stali nierdzewnej, zawiera to, co najlepsze w nowoczesnym wzornictwie przemysłowym, które sprawia, że osuszacze Cotes All-Round są idealne do instalacji nawet w bardzo widocznych miejscach publicznych. Osuszacz C65 wykorzystuje standardowe modułowe konfiguracje, dzięki czemu można łatwo dobrać potrzebną wydajność, źródło ogrzewania, systemy chłodzenia, czujniki i sterowania, które są potrzebne w konkretnych warunkach pracy. Jednostki Cotes All-Round posiadają również wbudowane elektroniczny monitoring i możliwości sterowania, które ułatwiają łatwe dostosowanie osuszacza do dokładnych wymagań i priorytetów operacyjnych.

Jednostki Cotes All-Round C65 są idealne do regulacji warunków powietrza w których temperatura i przepływ powietrza mają kluczowe znaczenie lub gdy nacisk kładziony jest na temperaturę, przepływ powietrza i wilgotność względną. Są one zatwierdzone do stosowania w obiektach o rygorystycznych wymaganiach higienicznych, w tym w przetwórstwie żywności przetwórstwa żywności i produkcji farmaceutycznej.

C65

PRE/POST MODULE + C65

C65 + EW MODULE

PRE/POST MODULE + C65 + EW MODULE

Wybór konfiguracji sterowania:

Dla jednostek Cotes All-Round dostępne są cztery różne poziomy konfiguracji sterowania elektronicznego, dzięki czemu użytkownik może dostosować osuszacz do swoich praktycznych wymagań i priorytetów eksploatacyjnych.

W przypadku konfiguracji sterowania B, C, w standardzie montowany jest czytelny 5,7-calowy panel dotykowy, który zapewnia łatwy dostęp do wybranych danych dotyczących wydajności, alarmów operacyjnych i monitorowania okresów serwisowych. Można wybrać opcję aktywacji ustawień całkowicie standardowych lub wybrać różne stopnie kontroli nad przepływem powietrza. Decydujesz o poziomie dostępu do kontroli, którego potrzebujesz lub chcesz, poprzez smartfon lub przez internet.

Moduły zasilania

Układ podgrzewania

Wybór źródeł ogrzewania:

W osuszaczach C65 można wybrać pomiędzy ogrzewaniem elektrycznym, parowym lub EW (połączenie ogrzewania elektrycznego i gorącej wody), aby ogrzać strumień powietrza regeneracyjnego.

Post heating

Osuszacze Cotes All-Round C65 mogą być wyposażone w jednostki ogrzewania wtórnego za rotorem adsorpcyjnym, jako wyposażenie opcjonalne, w celu zapewnienia 100% kontroli zarówno wilgotności względnej, jak i temperatury.

Pre-cooling i post-cooling

Osuszacze Cotes All-Round mogą być wyposażone w specjalny moduł chłodzący w celu redukcji lub kontroli temperatury i wilgotności powietrza wchodzącego i wychodzącego z osuszacza. Jednostka chłodząca zamontowana przed rotorem adsorpcyjnym jest szczególnie korzystna, gdy napływające powietrze procesowe jest szczególnie gorące i wilgotne. W takich przypadkach część wody zawartej w powietrzu skrapla się, zwiększając w ten sposób wydajność rotora adsorpcyjnego. Za rotorem adsorpcyjnym można również w razie potrzeby zamontować jednostkę chłodzącą, co umożliwia kontrolę temperatury na wyjściu z procesu.

Maksymalna elastyczność

Osuszacze Cotes All-Round zapewniają użytkownikom wyjątkowy stopień kontroli nad przepływem powietrza, wilgotności i temperatury, poprzez fabrycznie zainstalowane ustawienia sterowania. Dostępne są również standardowe, modułowe konfiguracje umożliwiające łatwą integrację różnych jednostek grzewczych, systemów chłodzenia, wentylatorów, filtrów, czujników, konfiguracji sterowania itp.

Wyjątkowa jakość wykonania

Podobnie jak wszystkie osuszacze Cotes, urządzenia All-Round C65 są zbudowane z solidnych, wysokiej jakości komponentów i materiałów, które zapewniają maksymalną niezawodność, długą żywotność, trwałość i szybki zwrot z inwestycji.

Wybór priorytetów osuszania

Osuszacze Cotes All-Round są przeznaczone do trzech głównych rodzajów zastosowań.

Urządzenia C65C (chłodnie) są specjalnie zaprojektowane do zarządzania wilgotnością w pomieszczeniach chłodni o niskiej temperaturze.

Jednostki C65E są specjalnie skonfigurowane do efektywnego zarządzania wilgotnością w pomieszczeniach zamkniętych, oraz tam, gdzie głównym celem jest utrzymanie zużycia energii podczas osuszania na minimalnym poziomie. Dostępna jest opcjonalna aktualizacja oprogramowania dla urządzeń C65E PLC, aby odblokować funkcję głębokiego osuszania ze szczególnym uwzględnieniem wysokich wartości ΔX (najbardziej suche powietrze). Tryb ten jest często wykorzystywany w procesach przemysłowych, w których utrzymanie poziomu wilgoci w powietrzu podlega rygorystycznej kontroli.

Wyposażenie opcjonalne Cotes C65:

 • Moduł dogrzewania (pre-heating)
 • Moduły chłodzenia wstępnego i wtórnego (pre-cooling and post-cooling)
 • Dodatkowe sposoby ogrzewania powietrza regeneracyjnego, w tym ogrzewanie parowe lub EW (połączenie ogrzewania elektrycznego i gorącej wody)
 • Dodatkowa izolacja obudowy
 • Dodatkowe czujniki temperatury i wilgotności
 • Wystarczy aktualizacja oprogramowania w celu odblokowania funkcji Deep Drying.

Wentylator powietrza procesowego

Zamówienia i zapytania:

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem produktu lub dodatkową informacją prosimy o wybór opcji poniżej i przesłanie do nas maila z podaniem konkretnego produktu lub problemu do rozwiązania, oraz informacji kontaktowych:

W przypadkach bardzo pilnych jesteśmy zawsze dostępni telefonicznie.

Produkty powiązane:

Cotes CR
0,44 – 1,4 kg/h
80 – 400 m3/h
Cotes C30
0,9 – 1,9 kg/h
300 m3/h
Cotes C35
3,3 – 5,6 kg/h
750 – 1000 m3/h
Cotes C65
7,8 – 19,1 kg/h
1950 – 3700 m3/h
Cotes C105
25,1 – 50,5 kg/h
4100 – 8800 m3/h