Wyszukiwanie miejsca przecieku dachu metodą nieinwazyjną

Skuteczne szukanie przecieku na dachu, jak też badanie szczelności izolacji dachu bez odkrywek

Opatentowana metoda elektro-akustyczna to skuteczne wykrywanie miejsca przecieku dachu, jak też dokładne badanie szczelności izolacji dachu płaskiego pokrytego papą bitumiczną lub folią. Dodatkowo szukanie przecieku na dachu wykonuje się bez zdejmowania warstw wierzchnich. Żadnych odkrywek na przykład żwirek, geowłóknina, folia kubełkowa, pokrycie zielone i roślinne itp. pozostają na dachu w trakcie badania.

Nasi  klienci [partnerzy] skutecznie lokalizują przecieki dachów m. in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu. Zapraszamy też Ciebie. Ze wszystkich dostępnych technologii ta jest najprostsza i najskuteczniejsza.

Lokalizacja elektro-akustyczna Dölco FD 3

poszukiwanie nieszczelności

Podstawowe zalety:

 • Bez wątpienia dość proste wyszukiwanie przecieku dachu płaskiego z dokładnością do centymetra
 • Opatentowany system niemieckiej firmy Dölco
 • Co ważniejsze brak konieczności oczyszczania wierzchnich warstw dachu na przykład ze żwirku, geowłókniny, folii kubełkowej lub zieleni
 • Po pierwsze nie ma potrzeby odkrywki i układania sieci obwodowej
 • Po drugie bezproblemowa lokalizacja na dachach wentylowanych i niewentylowanych

Obszary zastosowań:

 • Lokalizowanie przecieków na dachach płaskich z pokryciem warstwą nieprzewodząca prądu tj. papą bitumiczną lub folią
 • Wykrywanie nieszczelności na dachach płaskich pokrytych kolejnymi warstwami np. żwirkiem, trawą itp.

Lokalizator elektro-akustyczny FD3

umożliwia bez wątpienia badanie szczelności izolacji dachu, jak również wykrywanie miejsca przecieku dachu płaskiego w sposób zarówno szybki, jak też dokładny i niezawodny. To zaprojektowane przez niemiecką firmę Dölco urządzenie w odróżnieniu do innych działa na prąd zmienny, i dzięki temu umożliwia znacznie szybsze akustyczne wykrycie wycieku. Faktem jest, że szybkość szukania przecieku dachu jest jego dużą zaletą, w odróżnieniu od systemów działających na prąd stały. Co więcej pracując z FD3 nie ma potrzeby instalacji obwodu pierścieniowego, jak również nie jest konieczne odkrywanie warstw wierzchnich dachu.

Poza tym praca z FD3 jest też całkowicie bezpieczna niezależnie od intensywności nawilżenia dachu i może być oczywiście prowadzona podczas opadów deszczu, gdyż bazuje na generatorze i napięciu tylko 5 V. Jest to bardzo duża zaleta, gdyż na rynku są dostępne inne urządzenia, które pracują na napięciu kilkudziesięciu volt. Takie rozwiązanie w każdej chwili po pierwsze stwarza niebezpieczeństwo dla operatora, a po drugie wymaga odpowiednich warunków atmosferycznych, jak też wielu przygotowań przed samą lokalizacją. W przypadku potrzeby badania szczelności izolacji dachu lokalizatorem FD3 często wystarczy po prostu podłączyć go do prądu i rozpocząć pracę.

Mówiąc w skrócie intensywne nawilżenie dachu wodą deszczową lub wodą z sieci jest wystarczające dla procesu lokalizacji. Lokalizator FD3 wykorzystuje proste prawo fizyczne, które mówi, że na określonym zdefiniowanym oporze w obwodzie zamkniętym występuje określone napięcie. Więc ogólnie mówiąc to generowane napięcie i jego zmiany są wystarczające, aby poprzez modulację słyszalnego sygnału poprowadzić operatora do miejsca wycieku.

Wyszukiwanie nieszczelności na dachu podczas każdej pogody

Należy pamiętać, że w celu stworzenia zamkniętego obwodu, dach musi być oczywiście najpierw zwilżony. Dzięki temu powstaje zamknięty film wilgoci, co ważniejsze nie należy dachu podlewać, ale lekko spryskiwać. Jest to bardzo ważne, aby zapewnić prawidłowe i punktowe wykrywanie miejsca przecieku dachu. Procedura ta dotyczy wszystkich rodzajów dachów płaskich na przykład żwirowych, jak również zielonych. Tak czy owak obwód zamyka się poprzez wyciek.

Podczas samego pomiaru w wyniku zmian przewodności i zmiany pozycji pomiaru w stosunku do poszukiwanego punktu nieszczelności otrzymujemy sygnał dźwiękowy i w efekcie wychylenie wskazówki na skali miernika odbiornika sygnału, oraz zmianę tonu sygnału słyszanego w słuchawkach.

Oczywiście uziemienie musi być obecne, co na dodatek znacznie redukuje czasu lokalizacji, ponieważ czasochłonne wieszanie uziemień nie jest już konieczne. Lokalizator FD3 jest opcjonalnie dostępny z mocną baterią, po to by zwiększyć jego mobilność i wydajność pracy.

Wyszukiwanie przecieku dachu dzięki FD 3 jest bardzo skuteczne:

Wyszukiwanie nieszczelności w przeciekającym garażu podziemnym
Wystarczy podłączyć sondę do miejsca wycieku w garażu za pomocą przewodu elektrycznego [długość nawet kilkaset metrów nie ma znaczenia], oraz do generatora. Generator FD 3 wysyła sygnał o określonej częstotliwości bezpośrednio w miejsce wycieku, następnie sygnał biegnie przez cały wyciek, aż do nieszczelności w hydroizolacji na dachu. Pracując na dachu z odbiornikiem i lanca jesteśmy naprowadzani do miejsca przecieku. Procedura lokalizacji nie wymaga odkrywania warstw wierzchnich.
Wyszukiwanie nieszczelności na dachu z izolacją bitumiczną wierzchnią i przykrytą warstwą żwiru
Lokalizacja wycieku na dachu pokrytych papą, folią, dachów zielonych. Wyszukiwanie szukanie wycieku na dachu - bez odkrywki niemiecka technologia.
Lokalizacja wycieku na dachu pokrytych papą, folią, dachów zielonych. Wyszukiwanie szukanie wycieku na dachu - bez odkrywki niemiecka technologia.
Wystarczy podłączyć urządzenie do gniazdka i na zwilżonym dachu pokrytym bezpośrednio papą lub folią można przystąpić do lokalizacji.
W przypadku pokrycia geowłókniną i żwirem czynności są identyczne, nie ma potrzeby odsuwania żwiru, aby dostać się bezpośrednio do papy.

 

Wyszukiwanie nieszczelności na dachu z izolacją wierzchnią PVC
Wystarczy podłączyć urządzenie do gniazdka i na zwilżonym lub mokrym dachu pokrytym folią PVC i można przystąpić do lokalizacji.
Na przykładowym dachu próba barwnikowa wykazała przecieki do budynku, metoda oporowa była nieskuteczna, a dzięki FD 3 w warunkach zimowych znaleziono 20 dziur.

 

Szukanie i wyszukiwanie przecieku na dachu, wykrywanie miejsca przecieku dachu, badanie szczelności izolacji dachu pokrytego papę lub folią.
Szukanie i wyszukiwanie przecieku na dachu, wykrywanie miejsca przecieku dachu, badanie szczelności izolacji dachu pokrytego papę lub folią.
Szukanie i wyszukiwanie przecieku na dachu, wykrywanie miejsca przecieku dachu, badanie szczelności izolacji dachu pokrytego papę lub folią.
Wyszukiwanie nieszczelności na dachach zielonych
szukanie przecieku, wyszukiwanie przecieku na dachu, wykrywanie miejsca przecieku dachu, badanie szczelności izolacji dachu

W przypadku dachów zielonych nie ma potrzeby usuwania warstw wierzchnich, warunkiem jest jednak, że folia kubełkowa i mata drenażowa muszą będą całkowicie zalane wodą. Jest to wystarczające do przeprowadzenia lokalizacji.

 1. Rośliny
 2. Podłoże
 3. Geowłóknina filtracyjna
 4. Folia kubełkowa
 5. Geowłóknina ochronna
 6. Hydroizolacja

Specyfikacja techniczna:

 • Rodzaj urządzenia: FD 3 nr art. 10215
 • Rodzaj urządzenia: FD 3 z akumulatorem nr art. 11111
 • Napięcie zasilania [V]: 230 V
 • Zakres pracy [oC]: Od -15 do +50 oC
 • Częstotliwość [Hz]: 50 Hz
 • Licznik roboczogodzin: tak
 • Wyświetlacz analogowy: tak
 • Kabel między generatorem, a odbiornikiem [m]: 30 m
 • Zasilanie bateryjne dla FD 3 z aku: 26 Ah, 12 V
 • Długość pręta [m]: 1,05 m
 • Waga [kg]: 4 kg / 13 kg z Akku
 • Wymiary [dł. x szer. x wys.]: 250 x 470 x 210 mm

Zakres dostawy:

 • Generator impulsów ze wzmacniaczem [opcjonalnie wraz z akumulatorem]
 • Odbiornik impulsów
 • Ręczny specjalny pręt skanujący
 • Słuchawki
 • Komplet okablowania

Zamówienia i zapytania:

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem produktu lub dodatkową informacją prosimy o wybór opcji poniżej i przesłanie do nas maila z podaniem konkretnego produktu lub problemu do rozwiązania, oraz informacji kontaktowych:

W przypadkach bardzo pilnych jesteśmy zawsze dostępni telefonicznie.

Porady praktyczne - omówienie zasady działania lokalizacji elektro-akustycznej FD 3:

Produkty powiązane:

RG 5 - generator dymu i mgły
Niemiecki generator dymu i mgły Dölco, badanie sprawdzanie szczelności dachu, szukanie nieszczelności dachu rur, zadymianie ciśnieniowe.

Lokalizacja wycieków wewnątrz i na zewnątrz obiektów:

Potrzebujesz więcej informacji o lokalizacji wycieków – kliknij hasła poniżej znajdziesz ją na naszej stronie:

barwniki fluorescencyjne UV | lokalizacja przecieku do budynku | wykorzystanie termowizji | lokalizacja geofonem | lokalizacja przecieku dachu zadymiarką | elektro-akustyczna metoda wyszukiwania przecieku dachu