Dezynfekcja po zalaniach, powodzi i odgrzybianie stref izolacji
Skuteczne odkażanie stref izolacji po powodzi i zalaniach fekaliami
Neutralizacja szkodliwych zarodników pleśni i grzybów bezpośrednio pod posadzką
Dezynfekcja i odkażanie niszczy patogeny podczas osuszania
Dostępna w naszej ofercie bezinwazyjna hermetyczna technologia zasysająco-tłocząca firmy Dölco jest najmniej uciążliwą, ale co ważniejsze również najbezpieczniejszą metodą osuszania z aktualnie dostępnych na rynku. Przede wszystkim dzięki wbudowanej w sprężarki technologii dezynfekcja odgrzybianie stref izolacji. Szkoda zalaniowa powoduje bowiem nie tylko zawilgocenie ścian, posadzek i stref pod posadzką. Tworzy również doskonałe warunki do rozwoju groźnych dla zdrowia pleśni i grzybów.
Według twardych danych stowarzyszenia mykologów nawet już po 3 dniach od zalania w warunkach wilgotności względnej powyżej 70% zaczynają tworzyć się zarodniki pleśni. Rzeczywiście doświadczenia z pomiarów wykonanych na zalanych obiektach termohigrometrami na przykład Gann Hydromette BL Compact RH-T Flex często wskazują na wilgotności rzędu 90%. Bez względu, czy możemy zaobserwować występowania stojącej wody, czy też nie. Biorąc to pod uwagę można przyjąć, że w każdym przypadku mamy idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. W takim przypadku dezynfekcja i odkażanie warstw podposadzkowych podczas procesu osuszania wydaje się niezbędna. Instalacja osuszania z reguły następuje po okresie zdecydowanie dłuższym niż 3 dni. W typowym przypadku stwierdzenia zalania, w którym była konieczna lokalizacja wycieku mówimy nawet o tygodniach lub miesiącach. Właśnie takie przypadki są najbardziej niebezpieczne.
Mało optymistyczne informacje z rynku!
Niestety informacje zebrane z rynku prowadzą do przykrego stwierdzenia. Wiele instalacji osuszania podposadzkowego nie spełnia warunków osuszania bezpiecznego. Na rynku spotykamy następujące typowe techniki osuszania:
- technologia nadciśnieniowa, czyli wdmuchiwanie suchego powietrza pod jastrych. Co jest groźniejsze ta technologia powoduje to wydmuchiwanie do pomieszczeń powietrza spod jastrychu wraz z wszystkimi zanieczyszczeniami grzybami, pleśnią, bakteriami
- technologia podciśnieniowa, czyli zasysanie powietrza. Bez wątpienia to rozwiązanie daje pewne możliwości filtrowania. Najczęściej jednak z uwagi na zastosowane filtry chronią one tylko przed pyłem i nie zabezpieczają przed grzybami, pleśnią i bakteriami
- technologia mieszana to połączeniu obu powyższych, która przejmuje w większości zalety każdej z powyższych niwelując jednocześnie ich wady.
Narażenie człowieka na przebywanie w warunkach osuszania w szczególności w technologii nadciśnieniowej jest działaniem wysoce nieodpowiedzialnym. Jest ono szczególnie niebezpieczne dla ludzi starszych, dzieci, alergików i osób z problemami układu oddechowego. Osuszanie w pierwszych dwóch tygodniach powoduje bowiem wydmuchiwanie spod jastrychu do pomieszczeń patogenów w najbardziej groźnej dla człowieka aktywnej postaci.
Schemat instalacji bezinwazyjnego osuszania podposadzkowego z automatycznym odkażaniem
Wszystkie elementy systemu osuszania podposadzkowego dostępne są w naszym sklepie internetowym:
- jako turbinę wtłaczającą można oczywiście wykorzystać dowolną sprężarkę np. RT-M 110 D.1, RT-M 110 D lub RT-M Duo, RT-M Duo D
- do budowy zestawu zasysającego można wykorzystać dowolną sprężarkę lub turbinę wraz z separatorem wody i systemem filtrującym
- można dwa powyższe zestawy zastąpić jednym z wykorzystaniem podwójnej trubiny RT-M Duo, RT-M Duo D
- ważne jest wykorzystanie dysz dylatacyjnych i uszczelnienie dylatacji pomiędzy dyszami
HMF -M - system filtrujący
Specjalna aluminiowa konstrukcja systemu filtrującego HMF-M zapewnia odpowiednią sztywność i szczelność. Powietrze w całości przepływa przez filtr wstępny i następnie przez filtr Hepa H13.
RT-M Duo D podwojna turbina wraz z podłączonym środkiem dezynfekującym
Turbiny z wbudowanym automatycznym odkażaniem:
- turbina pojedyncza – RT-M 110 D.1, RT-M 110 D
- turbina podwójna – RT-M Duo, RT-M Duo D [pokazana na zdjęciu]
Technologia osuszania podposadzkowego:
Potrzebujesz informacji o technologii – kliknij hasła poniżej znajdziesz ją na naszej stronie: